A XVII-XIX. században Csíkszentgyörgy falu volt az alcsíki régió vallási központja. Hozzájárulását ehhez a meghatározó szerephez tovább erősítette, hogy 1784-ben az osztrák császártól megkapta a jogot heti vásárok szervezésére, és így a régió egyik legjelentősebb gazdasági szereplőjévé nőtte ki magát.
A Csíki-hegység lábánál, Hargita megyében található Csíkszentgyörgy település, amelynek központjában egy gyönyörű római katolikus templom áll, a környék egyik legszebb, legnagyobb és legrégebbi gótikus stílusú temploma. A XIV. században épült templom számos átalakításon ment keresztül, mire elérte mai kinézetét. Ez is bizonyítja, mennyire gazdag volt ez a közösség.
A templom belterében harmonikusan ötvöződik a gótikus és a barokk stílus. Látványos a bibliai jelenetekkel gazdagon díszített barokk oltár, a szószék és a baldachin. A masszív barokk hangszekrényben elhelyezett orgona kiváló állapotban van és máig működőképes. A mennyezeten fennmaradtak a gótikus bordázatok, különféle geometrikus mintákkal faragott zárókövekkel.
A templomkertben egy kis temető és egy ravatalozó kápolna található. A védőfal egykor az épületegyüttes teljes egészét védte.
A római katolikus templom közelében végzett régészeti feltárások során bronzkori kerámiákra és dák ezüstérmékre bukkantak.
A csíkszentgyörgyi Szent György római katolikus vártemplomot érdemes meglátogatni a szépsége miatt, a környék pedig számos turisztikai célpontot, jeles személyiségek mellszobrait, emlékházakat, emlékműveket és egy néprajzi múzeumot is kínál! Egy valódi történelemlecke!
A csíkszentgyörgyi Szent György római katolikus templomegyüttest a Hargita megyei műemlékjegyzék szerint 1992-ben műemlékké nyilvánították.
Méretét tekintve közvetlen a csíkrákosi templom után helyezkedik el. Az alcsíki régió egyik legszebb és legnagyobb gótikus templomát 5-6 méter magas erődfal védi.
A község székhelyét, Csíkszentgyörgy falut az 1332-es pápai jegyzékben említik először „Sancto Georgio”, azaz Szent György néven.
A történelem során a falut a keleti völgyek tatárjárásai (1661 és 1694), a császári portyák (1704-1710), a pestisjárványok (1717-1719) és a kommunista kollektivizálás időszaka (1949-1962) is érintette. E kihívások ellenére a lakosság rendületlenül megőrizte katolikus hitét és székely gyökereit. Azt mondják, hogy a közösség ereje az összefogásban rejlett.
A község területén a neolitikumból, az ókorból és a középkorból származó régészeti maradványokat azonosítottak. Az egyik figyelemre méltó felfedezés a Kotormányban (Cotormani) talált ereklyekereszt, amely a XI-XII. századból, Kijevből származik.
Felszereltség
Wi-Fi
no
Parkolás
in proximity, own
Akadálymentesített hozzáférési lehetőségek
no
Fizetési módok
cash
Turistavezető
maghiar
Hozzáférés a turisztikai látnivaló hoz
bicycle, by car
Státusz
látogatható
Sanitare a helyszínen vagy annak közelében
yes
Hozzáférés és belépés
ingyenes belépés
Nyitvatartás
hétfő
09:00-15:00
kedd
09:00-15:00
szerda
09:00-15:00
csütörtök
09:00-15:00
péntek
09:00-15:00
szombat
Zárva
vasárnap
Zárva
Értékelések